Jak wyłączyć domyślną pierwszą stronę w Drupalu gdy brak zawartości

Gdy w bazie danych Drupala nie istnieją żadne wpisy (node) to wyświetlana jest domyślnie strona startowa z niby-pomocą opisującą co można by zrobić aby dodać zawartość. Jeżeli dodamy jakiegoś noda i "wypromujemy" go na stronę główną to oczywiście ta zawartość zniknie. Jeżeli jednak chcemy świadomie zrezygnować z umieszczania nodów na stronie głównej np. na rzecz bloków to możemy zastosować poniższą konfigurację:

  • Instalujemy moduł Path, który umożliwia zmianę ścieżek url
  • Tworzymy jakąś zawartość np. Page lub Story, jako Temat wpisujemy spację, format danych na PHP Code, w body wpisujemy <?php return; ?>, w opcjach publikacji zaznaczamy oczywiście: Na stronie głównej, zapisujemy i zapamiętujemy stworzony przed chwilą nr noda
  • W opcjach konfiguracji Aliasów adresów (Zarządzaj -> Budowa witryny -> Aliasy adresów) dodajemy nowy alias. Jako miejsce źródłowe wpisujemy: node/nr_noda, gdzie nr_noda to numer naszego noda stworzonego wczesniej. W pole miejsca docelowego nic nie wpisujemy. Zapisujemy.
  • Przechodzimy do Zarządzaj -> konfiguracja witryny -> Podstawowe dane i zmieniamy domyślną stronę startową na node/nr_noda

W ten sposób stworzyliśmy niewidocznego noda, chociaż nie do końca. Po dodaniu jakiegoś blok zobaczymy (w zależności od stylów), że blok będzie trochę odsunięty od góry np. Aby całkiem wyłączyć wyświetlanie noda możemy dopisać do arkusza stylów np. taką regułkę:

#node-32 {
display: none;
}

gdzie 32 to nr naszego noda.
Nie jest to może idealny sposób na zablokowanie domyślnej strony w przypadku gdy nie mamy żadnej zawartości, nie mniej jedna działa.
Jak uda mi się wymyślić (znaleźć) inny to oczywiście zamieszczę go tutaj.