Google Maps w Windows Mobile

Pod adresem http://maps.google.com możemy obejrzeć bardzo szczególowe mapy całego świata, korzystając zarówno z widoku satelitarnego, "zwykłej" mapy jak również połączenia obydwu tych widoków. Ich dokładność ostatnio wzrosła więc warto pobrać takie mapy (rastrowe) i wgrać do swojego PDA. Zakładamy oczywiście, że posiadamy w Pockecie program do obsługi map.
Przejdźmy zatem do opisu importu map z google. Najprostszym sposobem byłoby oczywiście zrobienie "print screena" z przeglądarką a w niej otwarta mapa, która nas interesuje. Taki sposób jednak nas nie zadowala bo mapa tak otrzymana pokrywała by mały obszar i byłaby mało dokładna. Do "zassania" map użyjemy darmowego programu Google Maps Downloader (gmdl). Można go pobrać z http://in7ane.com/psp/. Ja użyłem wersji gmdl0.5.05a. Po rozpakowaniu archiwum, plik wykonywalny programiku znajduje się w podkatalogu Debug (wychodzi na to, że to wersja beta). Po uruchomieniu programu ukazuje się nam okno z otwartą stroną Google Maps. Ustawiamy w tym oknie odpowiedni fragment mapy i odpowiednio przybliżamy. Cały widoczny obszar zostanie podzielony na małe fragmenty o największym powiększeniu jakie Google umożliwia. Tak więc jeżeli ustawimy "mniejszy zoom" to tym więcej części mapy się zmieści i otrzymamy większą mapę. Aby wybrać widok satelitarny (albo mixed) należy zaznaczyć odpowiednie opcję w lewym górnym rogu. U góry ekranu jest miejsce do wpisania nazwy mapy. Musi się ona zaczynać od _. Zostanie utworzony podkatalog w katalogu programu o takiej nazwie w którym znajdzie się nasza mapa. Warto jeszcze w sekcji Advanced (lewy dolnu róg) zaznaczyć opcję Re-encode JPG. Pozwoli to na wygenerowanie plików jpg zamiast png (niektóre programy GPS nie obsługują png).
Teraz przystępujemy do pobrania map wybierając Download map (prawy górny róg). Otworzy nam się okno podzielone na małe obszary z wyglądem mapy. Tutaj możemy zdecydować jaki stopień szczegółowości chcemy uzyskać (1x największy - max dla Google Maps). Im większy zoom tym więcej danych będzie pobieranych. W tym oknie możemy wybrać też, których obszarów nie chcemy. Nie należy jednak odznaczać żadnych pól ponieważ później nie będzie można złożyć kwadratowej mapy. Gdy ustawimy wszystko wybieramy przycisk "z cholernie długim napisem" znajdujący się powyżej mapy i czekamy aż mapa się ściągnie. Gdy proces się zakończy wybieramy przycisk '<- GDFS'. Utworzy to nam katalog z obrazami mapy, które będziemy musieli złożyć w jedną dużą mapę (to w kolejnym wpisie).