Sport to zdrowie...

Wiosenny Tułacz 2009

W dniach 4–5 kwietnia 2009 odbędzie się impreza sportowa Wiosenny Tułacz. Jest to 12 godzinny rajd na orientacje odbywający się w godzinach nocnych. Dystans liczy 50 kilometrów. Bazą rajdu będzie Bielkówko koło Kolbud.
W zawodach weźmie udział nasz team w składzie: Karolina, Sławek, Radek.

Do mola w Brzeźnie...

"Lekka" trasa prowadząca od Zaspy do mola w Brzeźnie i z powrotem. Całkowity dystans wynosi ok. 8 km.

Trasa biegowa: Zaspa-Sanktuarium MB Brzemiennej w Matemblewie

Trasa długości ok. 17 km w większości biegnąca leśnymi ścieżkami, teoretycznie do Matemblewa. Niestety mały błąd w nawigacji spowodował, że znalazłem się na ulicy Złota Karczma (koło Ikea). Po małej korekcie "odnalazłem" wreszcie sanktuarium w Matemblewie. Droga powrotna prowadzi niebieskim szlakiem przez rezerwat "Wąwóz Huzarów".

Zaspa-Jelitkowo-Brzeźno-Zaspa

Trasa przez blokowiska, wzdłuż plaży z Jelitkowa do mola w Brzeźnie i z powrotem do skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej z Wojska Polskiego. Łącznie około 12,5 km.

Podstawowe zasady posługiwania się czekanem

Czekan jest jednym z najważniejszych i najbardziej uniwersalnych elementów wyposażenia alpinisty. Umiejętne posługiwanie się czekanem, umożliwia pokonywanie wszystkich form śniegu i lodu oraz korzystanie z rozmaitych formacji górskich w różnych porach roku.
Nowoczesny czekan jest prostym i uniwersalnym narzędziem. Poniżej granicy śniegu służy jako laska, jest tez pomocny przy hamowaniu podczas schodzenia. Głównie jednak jest wykorzystywany do poruszania po śniegu i lodzie, gdzie pomaga utrzymać równowagę, chroni przed osunięciem, służy też do zatrzymania.

Długość czekana waha się od 40 do 90 centymetrów. Najkrótsze czekany służą do trudnej wspinaczki lodowej, najdłuższych używają wysocy alpiniści jako laski w łatwym terenie. Optymalna długość czekana zależy bardziej od planowanego użycia, niż od wzrostu użytkownika. Czekany krótsze niż 60 cm to tak zwane dziabki, doskonałe do wspinaczki w stromym terenie. Dziabki jednak gorzej sprawują się podczas hamowania czekanem, gdyż krótsze stylisko nie daje takiego efektu dźwigni jak długie, a kształt dziobów większości z nich w ogóle nie pozwala wykorzystywać ich do tego celu. Czekan powyżej 70 cm zasadniczo nie nadaje do wspinaczki w lodzie. W większości przypadków do wspinaczki na stokach o średnim nastromieniu i do hamowania czekanem i auto asekuracji dobrze sprawuje się czekan 60 - 70 cm. Dłuższe lepiej nadają się do wędrówek i łatwych wspinaczek. Dobrze też służą do budowy punktów asekuracyjnych i sondowania nawisów lub mostów śnieżnych.

Bieg Zaspa - Nowy Port

Kolejna nieco ciekawsza trasa biegowa znaleziona wśród wielu zapisanych na moim GPS-ie. Tym razem wiedzie ulicami Gdańska z Zaspy do nabrzeża w Nowym Porcie i z powrotem. Przebiegamy ulicą Jana Pawła II, wzdłuż plaży brzeźnieńskiej, przez nieczynną stację SKM Nowy Port i dalej do kapitanatu portu. W połowie pętli można podziwiać wielkie promy oraz pomnik na Westerplatte do którego jest 200m.

Rajd przygodowy Ecomotion 2008


W dniach od 2 do 6 listopada 2008 w Brazylii odbędzie się 6 edycja rajdu przygodowego Ecomotion. Na starcie pojawi się czołówka światowych zespołów, w tym także polski. Nasz kraj będą reprezentować dwa zespoły: Speleo Salomon oraz Navigator Suunto. Na trasie liczącej ponad 580 km, w bardzo skrajnych warunkach uczestnicy rozegrają rywalizację w kilku konkurencjach miedzy innymi: trekking, mtb, zadania linowe, kajak oraz żeglarstwo.
http://www.ecomotion.com.br/