Las, jeziora, góry ... to co lubimy najbardziej

Podstawowe zasady posługiwania się czekanem

Czekan jest jednym z najważniejszych i najbardziej uniwersalnych elementów wyposażenia alpinisty. Umiejętne posługiwanie się czekanem, umożliwia pokonywanie wszystkich form śniegu i lodu oraz korzystanie z rozmaitych formacji górskich w różnych porach roku.
Nowoczesny czekan jest prostym i uniwersalnym narzędziem. Poniżej granicy śniegu służy jako laska, jest tez pomocny przy hamowaniu podczas schodzenia. Głównie jednak jest wykorzystywany do poruszania po śniegu i lodzie, gdzie pomaga utrzymać równowagę, chroni przed osunięciem, służy też do zatrzymania.

Długość czekana waha się od 40 do 90 centymetrów. Najkrótsze czekany służą do trudnej wspinaczki lodowej, najdłuższych używają wysocy alpiniści jako laski w łatwym terenie. Optymalna długość czekana zależy bardziej od planowanego użycia, niż od wzrostu użytkownika. Czekany krótsze niż 60 cm to tak zwane dziabki, doskonałe do wspinaczki w stromym terenie. Dziabki jednak gorzej sprawują się podczas hamowania czekanem, gdyż krótsze stylisko nie daje takiego efektu dźwigni jak długie, a kształt dziobów większości z nich w ogóle nie pozwala wykorzystywać ich do tego celu. Czekan powyżej 70 cm zasadniczo nie nadaje do wspinaczki w lodzie. W większości przypadków do wspinaczki na stokach o średnim nastromieniu i do hamowania czekanem i auto asekuracji dobrze sprawuje się czekan 60 - 70 cm. Dłuższe lepiej nadają się do wędrówek i łatwych wspinaczek. Dobrze też służą do budowy punktów asekuracyjnych i sondowania nawisów lub mostów śnieżnych.

Zakopane Zima 2009

Termin: 14 - 23 styczeń 2009r.

Dojazd: TLK (prawdopodobnie 8 XI 2008 nowy rozkład)
Nocleg: Zakopane "Pokoje U Stochów"

Ustrzyki-Górne Chojnice

Taką drogą wróciliśmy z Bieszczad do Chojnic.

Bieszczady 2008

Termin: 2 - 6 X 2008
Dojazd: samochód

  • Święta Katarzyna (Łysica) ok. 2h
  • Solina (zapora) ok. 1,5h

Nocleg:

  • Ustrzyki Górne

Cel:

  • Dzień 1: Ustrzyki Górne - Tarnica - Halicz - Wołosate - Ustrzyki Górne
  • Dzień 2: Wetlina - Chatka Puchatka - Połonina Wetlińska - Smerek - Stare Siodło - Jawornik - Wetlina

Zakopane czerwiec 2008

Plan pobytu:
1. Niedziela Przybycie,Krupówki, zakupy na śniadanie.
2. Poniedziałek Dolina Kościeliska - aklimatyzacja
3. Wtorek Giewont
4. Środa Kolejka na Kasprowy zejście gąsienicową.
5. Czwartek zmęczenie ? opoczynek : Rysy
6. Piątek czwartek == Rysy ? opoczynek : Rysy
7. Sobota ?
8. Niedziela Odjazd

Nocleg: